Прозорiсть бюджету
Стаття 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлює заборону на обмеження доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину (напр. деталізація витрат пов'язаних з фінансуванням органів розвідки).
Бюджетний кодекс у ст.7 серед принципів бюджетної системи України окремо виділяє принцип публічності та прозорості - інформування громадськості з питань складання, розгляду, затвердження, виконання державного бюджету та місцевих бюджетів, а також контролю за виконанням державного бюджету та місцевих бюджетів. На принципах об'єктивності та відкритості також надаються субвенції на виконання інвестиційних програм (проектів). При цьому отримувач субвенції визначається за прозорими процедурами (ст. 105 Кодексу).
Кодексом також передбачено як оприлюднення інформації про бюджет, так і оприлюднення інформації під час проведення спеціальних процедур. Зокрема, ст. 16 кодексу зобов'язує Міністерство фінансів України оприлюднювати графік проведення аукціонів з розміщення державних боргових цінних паперів на внутрішньому ринку.
Стаття 28 передбачає умови оприлюднення інформації про бюджет.
Так, Міністерство фінансів України забезпечує оприлюднення:
- проекту закону про Державний бюджет України;
- закону про Державний бюджет України з додатками, які є його невід'ємною частиною;
- інформації про виконання Державного бюджету України за підсумками місяця, кварталу та року;
- інформації про виконання зведеного бюджету України;
- іншої інформації про виконання Державного бюджету України.
Окрім того, ст. 28 встановлюється обов'язок:
- оприлюднення на офіційному сайті Державної казначейської служби України квартальної та річної звітності про виконання Державного бюджету України:
- опублікування проекту Закону України «Про Державний бюджет України» в газеті "Урядовий кур'єр" не пізніше ніж через сім днів після його подання Верховній Раді України;
- опублікування Верховною Радою АР Крим, Ради Міністрів АР Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування інформації про місцеві бюджети, в тому числі рішень про місцевий бюджет та квартальних звітів про їх виконання.
- оприлюднення та публікацію рішення про місцевий бюджет Верховною Радою АР Крим та місцевими радами не пізніше ніж через десять днів з дня його ухвалення.
- Міністерство фінансів здійснювати публічне представлення звіту про виконання Державного бюджету України за попередній бюджетний період, в якому беруть участь уповноважені представники Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Рахункової палати до 20 березня року, що настає за звітним періодом. Інформація про час і місце публічного представлення публікується разом із звітом про виконання Державного бюджету України;
- публікувати інформацію про виконання Державного бюджету України та місцевих бюджетів (крім бюджетів сіл і селищ) не пізніше 1 березня року, що настає за роком звіту: Державного бюджету України - в газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр"; місцевих бюджетів - у газетах, визначених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідними місцевими радами.
- публікацію оголошення про час та місце проведення публічного представлення інформації про бюджет.
Інформація про виконання державного (місцевого) бюджету має містити:
- показники відповідного бюджету за загальним та спеціальним фондами про доходи (деталізовано за видами доходів, які забезпечують надходження не менше 3 відсотків загального обсягу доходів відповідного бюджету) та
- про видатки і кредитування (деталізовано за групами функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету), а також
- показники про стан державного (місцевого) боргу та надання державних (місцевих) гарантій. Такі показники наводяться порівняно з аналогічними показниками за відповідний період попереднього бюджетного періоду із зазначенням динаміки їх зміни
- оприлюднення інформації уповноваженими на здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства органами про результати здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства.
Також статтею 28 встановлюється вимога щодо публічного представлення та публікації бюджету до 15 березня року, що настає за звітним,головними розпорядниками коштів державного бюджету за бюджетними програмами та показниками, бюджетні призначення щодо яких визначені їм законом про Державний бюджет України, відповідно до вимог та за формою, встановленими Міністерством фінансів України
Стаття 116 Кодексу встановлює, що порушення вимог оприлюднення, порядку оприлюднення та доступності інформації про бюджет є порушенням бюджетного законодавства






У соціальних мережах